See luulo on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luulla",
"3": "-o"
},
"expansion": "luulla + -o",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "luulla + -o",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "luulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "luulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "luulo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "luul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -o",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "luulotella"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ennakkoluulo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "epäluulo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "harhaluulo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luulosairas"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luulosairaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luulotauti"
}
],
"glosses": [
"belief, thought, impression, especially a wrong or misled one"
],
"id": "en-luulo-fi-noun-egSbRk5e",
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ela<about>"
},
"expansion": "[with elative ‘about’]",
"extra_data": {
"words": [
"elative",
"‘about’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"belief",
"belief"
],
[
"thought",
"thought"
],
[
"impression",
"impression"
]
],
"raw_glosses": [
"belief, thought, impression, especially a wrong or misled one [with elative ‘about’]"
],
"related": [
{
"word": "luulla"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluːlo/"
},
{
"ipa": "[ˈluːlo̞]"
},
{
"rhymes": "-uːlo"
}
],
"word": "luulo"
}
{
"derived": [
{
"word": "luulotella"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "ennakkoluulo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "epäluulo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "harhaluulo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luulosairas"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luulosairaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "luulotauti"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "luulla",
"3": "-o"
},
"expansion": "luulla + -o",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "luulla + -o",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "luulo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luulollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "luulonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "luulokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luuloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "luulottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luulottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "luuloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "luuloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "luulo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "luulo",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "luul",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "luulla"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -o",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uːlo",
"Rhymes:Finnish/uːlo/2 syllables"
],
"glosses": [
"belief, thought, impression, especially a wrong or misled one"
],
"info_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ela<about>"
},
"expansion": "[with elative ‘about’]",
"extra_data": {
"words": [
"elative",
"‘about’"
]
},
"name": "+obj"
}
],
"links": [
[
"belief",
"belief"
],
[
"thought",
"thought"
],
[
"impression",
"impression"
]
],
"raw_glosses": [
"belief, thought, impression, especially a wrong or misled one [with elative ‘about’]"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈluːlo/"
},
{
"ipa": "[ˈluːlo̞]"
},
{
"rhymes": "-uːlo"
}
],
"word": "luulo"
}
Download raw JSONL data for luulo meaning in All languages combined (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-06 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.